Nejkrásnější pražské rodačky

A musím také podotknout nejznámější, jelikož v Praze se narodilo tolik krásných žen, že…vždyť víte. Dámy jsou řazeny podle data narození.

Trudy Grosslichtová (23. 2. 1912 – 8. 6. 1995, herečka)

Jedna z nejzáhadnějších českých hereček Truda Grosslichtová se narodila 23. února 1912 v Praze jako Gertruda Marie Grosslichtová, mladší potomek (měla ještě staršího bratra Otto) obchodníka Viktora Grosslichta. Její matka Marie (Mizzi) Grosslichtová byla známou herečkou a operetní zpěvačkou.
Byla inteligentní a jemná, měla osobité kouzlo, tvář a příjemný hlas. Podle ankety z roku 1932, kterou uspořádal časopisu Film, se umístila jako nejoblíbenější herečka českého filmu před Lídou Baarovou a Anny Ondrákovou. Mezi léty 1931 až 1937 natočila neuvěřitelných devětadvacet filmů. Jako údajná „položidovka“ podle norimberských zákonů musela hereckou kariéru předčasně ukončit v roce 1938.

Zita Kabátová (27.04.1913, herečka)

Narodila se 27. dubna 1913 v Praze na Malé straně architektovi Bennovi Kabátovi (ve svých žilách má také šlechtickou krev). K herectví a k umění měla blízko už odmalička. I když její otec byl architekt (podílel se na opravách chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně), psal dětské loutkové hry a se svojí ženou hrál u ochotníků. I Zitin strýc Josef Šváb – Malostranský (1860 – 1932) byl hercem a prvním českým filmovým hercem. Poprvé se na divadelních prknech objevila ještě jako nemluvně v povijanu v Malostranské besedě.

„Za hřích by ale stála!“, prohlásil o ní komik Vlasta Burian. Svou první velkou roli dostala v roce 1936 ve filmu Světlo jeho očí, který odstartoval její závratnou. Její nejlepší rolí se stala role Heleny Horníkové ve Slavínského komedii Muži nestárnou (1942), která zažije románek s mladým studentem Stáňou. Po válce se dostala před vyšetřovací komisi a ta jí, kvůli hraní v německých filmech, zakázala hrát a veřejně účinkovat. Svoji hereckou dráhu ukončila teprve v roce 2004 účinkováním v televizní inscenaci Zlatá brána.

Lída Baarová (14.9 1914 – 27.října 2000, herečka)

Lída Baarová, vlastním jménem Ludmila Babková, se narodila 7. září 1914 v Praze – Nuslích. Svůj pseudonym si zvolila podle rodinného přítele, básníka a spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Její rodina měla firmu Brouk a Babka. Otec Karel Babka (1886 – 1965) byl úředník pražského magistrátu a matka Ludmila (1890 – 1945) chtěla být operní pěvkyní a zpívala ve zboru. Když byly malé Lídě čtyři roky, přestěhovala se rodina na Letnou, do Ovenecké ulice. 9. července 1921 jejím rodičům narodila ještě dcera Zorka Babková, později známá herečka Zorka Janů (1921 – 1946).
Podle některých byla ve své době nejkrásnější ženou v Evropě. Byla velmi fotogenická, krásná (i když někteří tvrdili, že ve filmu nebyla tak hezká jako ve skutečnosti). Ve 30. letech natáčela v hitlerovském Německu. Ucházel se o ní i sám Hitler. Později se stala milenkou tehdejšího německého ministra propagandy Josepha Goebbelse, což znemožnilo její další herecké působení v tehdejším socialistickém a později komunistickém Československu. V 50. letech si nicméně zahrála ve filmu Darmošlapové režiséra Federica Felliniho.

Hana Vítová (24. 1. 1914, – 3. 3. 1987, herečka)

Hana Vítová se narodila 24. ledna 1914 v Praze jako Jana Lašková operní pěvkyni Nině Laškové a opernímu pěvci a učiteli hudby Hanušovi Laškovi (1860 – 1937). Už od dětství dostávala dobré hudební vzdělání. Zpočátku na uměleckou dráhu nepomýšlela a chtěla být učitelkou. Po naléhání rodičů však nakonec odešla (a nedokončila) na dramatické oddělení Státní konzervatoře (1928 – 1931) a soukromě se pěvecky školila u zpěvačky Kamily Ungrové. Mezi tehdejšími hereckými hvězdami vynikla nejen její přirozená krása s melancholickým nádechem obličeje a tmavými vlasy, ale hlavně její intelekt a pěvecký talent. Od roku 1932 hrála ve více než padesáti filmech, z nichž mnohé jsou hrané a oblíbené i po více než půlstoletí. Za okupace vytvořila snad svoji nejcennější postavu – Martu Dekasovou, která spadne na dno existence v pochybném baru v dramatu Noční motýl, který se úspěšně promítal i v Německu a Itálii.

Irena Kačírková (24.3.1925, herečka)

2284168_

Nádherná, šarmantní, inteligentní. Praha může být opravdu pyšná, že pro ni byla domovem. Více o ni ZDE.

Jana Brejchová (20.01.1940)

Jana Brejchová je vynikající česká filmová herečka, kterou už jako třináctiletou dívenku objevil Ladislav Helge pro jednu z dětských rolí ve snímku Olověný chléb. Po třech letech se před kameru vrátila ve Vině Vladimíra Olmera a po několika dalších úlohách zazářila jako největší talent českého filmu konce 50. Let ve Weissově přepisu románu Vlčí jáma.

Olga Schoberová (15.03.1943, herečka)

„V době, kdy jsem byla populární, jsem si to neuvědomovala. Jedině teď když se dívám na fotografie, tak si říkám: Proboha, vždyť já jsem byla skutečně hezká.“
Český film se od svého počátku hemžil krásnými ženami, ale až s příchodem Olgy Schoberové získal své první
nefalšované „bimbo“, ryze okrasnou dřevinu s aurou západní sexbomby, ještě posilovanou rolemi s anglickými jmény ve snímcích karikujících pokleslé západní žánry. Z reklamního plakátu na plzeňské pivo a parodií na americké filmy to jako první češka dotáhla až na stránky Playboye a do samotného Hollywoodu a bylo nanejvýš symbolické, že její nejvýznamnější rolí se stal zhmotněný sen Jessie. Protože nic jiného Olga Schoberová nebyla.

Helena Vondráčková (24. června 1947, zpěvačka)

Helena Vondráčková začala svou pěveckou dráhu vítězstvím v soutěži Hledáme nové talenty 1964. O rok později se díky hitům Červená řeka a Pátá stala Zlatou slavicí a nastoupila do angažmá v divadle Rokoko. Zde se seznámila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 vytvořila popové trio Golden Kids. V témže roce se poprvé objevila ve filmu, hrála hlavní roli v pohádce Šíleně smutná princezna.

Jana Švandová (3.7.1947, herečka)

titulni

Nestárnoucí Jana Švandová nesmí v přehledu chybět. Jejím prvním povoláním byla archeologie. Jenže zanedlouho získala angažmá v Černém divadle. Rozhodla se tedy, že vystuduje herectví. Přihlásila se na brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění, kterou úspěšně vystudovala. Její život je velmi pestrý. Jana byla první naší celebritou, která pózovala pro magazín Playboy. Nedávno tancovala v televizní soutěži StarDance. Ve volných chvílích ráda sportuje a pracuje na zahrádce. Pravidelně také chodí na thajské masáže.

Veronika Freimanová (24.9.1955, herečka)

d8d61ec03d1cef2ed91d41d5c7ded7c3_story-gallery

Jako dítě navštěvovala hodiny baletu, hrála ve filmu a TV (Studio Kamarád). Při studiu Státní konzervatoře již hostovala v Činoherním klubu, kde později byla v angažmá. Přes dětské role a role princezen, první výraznější rolí, na kterou si každý vzpomene, je role učitelky v komedii Sněženky a machři.

Dagmar Patrasová (27.4.1956, herečka)

1

Dagmar Patrasová, českými dětmi též přezdívaná Dáda, je česká herečka, zpěvačka a moderátorka. Jejím manželem je od roku 1983 hudebník Felix Slováček.

Alice Bendová (1.11.1973, herečka)

Alice Bendová (rodným jménem Veselá), se narodila ve znamení štíra 1. listopadu 1973. Narodila se v Praze, kde žije i nyní. Mezi její koníčky patří již 8 let snowboarding, tenis nebo jízda na koni.

Lynda Rybová (15.10.1975, modelka, herečka)

photo_65_748

Vystudovala balet a herectví na Pražské konzervatoři. Účinkovala v Divadle Komedie a v Divadle Pod Palmovkou.

Aňa Geislerová (17.4.1976, herečka)

Česká filmová herečka, sestra herečky Ester Geislerové a výtvarnice a zpěvačky Lenky Geislerové. Znát ji můžeme například z filmu Nevinnost, Želary, Requiem pro panenku a mnoha dalších.

Alena Šeredová (21.3.1978, modelka)

Alena Šeredová se narodila a téměř celé své dětství prožila na pražských Vinohradech. S modelingem začala ještě jako dítě, už v patnácti letech fotila s českým módním fotografem Jadranem Šetlíkem. O rok později odletěla za prací do Řecka. V sedmnácti letech přijela Alena Šeredová poprvé do Milána, světového centra módy.

V roce 1998 se stala první vicemiss České republiky, v soutěži Miss World, na kterou tak postoupila, skončila na čtvrtém místě. Tento úspěch překonala až 30. září 2006 Taťána Kuchařová, která v 56. ročníku soutěže Miss World zvítězila.

Lucie Borhyová (16.dubna 1978, moderátorka)

 Lucie Borhyová přišla na svět v Praze 16.dubna 1978. Po studiu na gymnáziu se snažila neúspěšně dostat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v oboru sociální péče. Tímto neúspěchem se Lucie nenechala odradit a začala studovat Vyšší odbornou školu publicistiky. Tentokrát to vyšlo a Lucie se začala věnovat publicistice.

Během studia začala docházet do televize Nova, kde pracovala jako pomocná redaktorka. Díky této zkušenosti se v roce 1998 zúčastnila konkurzu TV Nova na moderátorku Televizních novin. A uspěla! Od té doby šla její hvězda strmě nahoru. Poprvé se na obrazovce objevila 5.srpna 1999 společně s Rayem Korantegen, s kterým vytvořila nejoblíbenější moderátorskou dvojici mezi všemi českými televizními stanicemi. V následujícím roce, díky svému talentu, kráse a sexappealu, vítězí v divácké soutěži Objev roku. V červnu 2000 dokončuje studium na VOŠ Publicistiky a nastupuje prvním ročníkem na FAMU. V Televizních novinách můžeme Lucii vidět dodnes. Za několik let působení v TV získala mnoho diváckých i televizních ocenění. Stala se nejoblíbenější ženou TV Nova.

Petra Faltýnová ( 2.4.1978, modelka)

110

Je česká modelka, 2. vicemiss České republiky 1998 a vítězka titulů Miss Silueta, Miss Foto a Miss Sympatie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.