…je v kostel sv. Jakuba plný záhad?
Kostel sv. Jakuba, kde se tato zajímavost nachází pochází z dob, kdy Čechám ještě vládli králové. Mnozí z nich ho také navštívili – Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou tu měl korunovační hostinu, Karel IV se zúčastnil jeho vysvěcení v roce 1374. Zažil i méně radostné události, několikrát vyhořel, ale vždy se našlo dostatek lidí, kteří přispěli na jeho opravu. O místní sočce Panny Marie se říká, že je zázračná. Mnozí lidé, kteří jí byli vděční za vyslyšení svých proseb, ji ověšovali šperky, dukáty a jinými drahými dary, které často lákaly zloděje. Tento kostel je opředen nejednou zajímavou legendou. Pojďte se na některé podívat z blízka.
O uťaté ruce
Dřevěná soška Panny Marie na oltáři v kostele sv. Jakuba byla považována za zázračnou a díky věřícím byla vždy ověšena drahocennostmi, které přinášeli jako dar. Jednou po bohoslužbě se v kostele nechal pres noc zavřít zloděj. Měl spadeno na drahocennosti darované soše Panny Marie. Když sahal po jejím perlovém náhrdelníku, socha jej najednou uchopila pevně za paži. Ať se snažil sebevíc, nepodařilo se mu ze sevření uvolnit. Strávil u oltáře bezesnou noc až jej ráno našel kostelník. Ten zburcoval celou ulici a mnichy žijící v přilehlém klášteře. Zloděje se pokoušeli od sochy odtrhnout, ale nepovedlo se. Musel být přivolán kat, který zloději ruku uťal. Useknutá ruka byla pak pověšena pro výstrahu na zeď kostela. Lupič si odpykal trest ve vězení a po propuštění prosil mnichy, aby jej přijali jako sloužícího. Službou pro klášter si chtěl odčinit svůj hřích. Prý se tak i stalo.
Ruka visí na řetízku uvnitř na zdi hned vpravo od vchodu do katedrály asi ve výšce 4 metrů. Pod ní je na cedulce krátce napsán tento příběh. Zavedení takových trestů by asi rychle snížilo kriminalitu v naší zemi…
O kancléři Václavovi z Mitrovic
A teď další lehce děsivá legenda, která se váže k tomuto kostelu. Kancléř Václav z Mitrovic měl sen, ve kterém ho pohřbili zaživa. O několik let později, při jeho pohřbu, ho uložili do dřevěné rakve, zakopali, a na to místo položili mramorovou desku. O pár dní později začali místní lidé slyšet nějaké podivné zvuky na hřbitově. Pocházely z hrobu Václava z Mitrovic. Lidé ze strachu začali polévat hrob svěcenou vodou a po pár dnech zvuky opravdu přestaly. Při pohřbu Václavova syna však místní mniši našli něco hrozného. Dřevěná rakev byla rozbitá a v ní vězelo tělo Václava z Mitrovic v křečovité poloze. Marně tloukl na masivní mramorovou desku…
Jan Tleskač
Legendou je i část knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara – v ní se pojednává o tajemném chlapci Janu Tleskačovi, který byl v kostele sv. Jakuba zvoníkem a zde i za tajemných okolností zemřel – po jeho stopách se vypraví Rychlé šípy a ocitají se jak na zvonici, tak v labyrintu podzemních chodeb, kde jsou podle autora zřejmě pohřbeni mniši z 18. a 19. století.
„Hluboký stín pohltil Rychlé šípy, když došly k opuštěnému kostelu. Stál stranou všeho živého ruchu a proti tmavému nebi čněla jeho vysoká věž jako ohromný černý vykřičník. „Tak bychom tady byli,“ zašeptal Jarka. „Ale jak dovnitř?“ Těžká dubová vrata totiž uzavíral ohromný visací zámek.“
Je snad toto onen kostel sv. Jakuba?
Napsat komentář