…Míčovna Pražského hradu ukrývá srp a kladivo?

Královskou zahradu v sousedství Pražského hradu zdobí několik krásných objektů. Jedním z nich je i tzv. míčovna. Byla postavena již v letech 1567 – 69 architektem Bonifácem Wolmutem a Ulrikem Aostalisem v renesančním stylu, na místě bývalé střelnice. Objekt sloužil k zábavě a míčovým hrám. V roce 1723 zde byla konírna a za Josefa II. vojenské skladiště.

Průčelí je krásně zdobené sgrafity, kde se nám střídá alegorické postavy živlů (země, vzduch, oheň a voda), ctností (předvídavost, umírněnost, milosrdenství, naděje, spravedlnost, statečnost a věrnost) a svobodných umění (astronomie, geometrie, hudba, aritmetika, rétorika, dialektika a gramatika).

V roce 1945 dostala míčovna přímý dělostřelecký zásah a později byla rekonstruována. Byla v tak špatném stavu, že se uvažovalo, zda má vůbec cenu ji rekonstruovat. Díky architektovi Pavlu Janákovi byla ale opravena. Bohužel vzor pro zničené sgrafito ve střední části se nedochovalo a tak se pár chytrých hlav sešlo a navrhlo motivy postav charakteristických pro průmysl a zemědělství. Samozřejmě nechybí ani srp a kladivo, nenápadně se schovávající ve zbytku renesančních sgrafit.

P1010106P1010108 P1010109

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.