U svatého Tomáše

u_tomaseRoku 1285 založil král Václav II. klášter augustiniánů s kostelem sv. Tomáše na Malé Straně. Při klášteru vznikl r. 1358 donedávna známý pivovar. Fotografie po levé straně z praguebeermuseum zachycuje alespoň střípek jeho nedávné podoby. Pivovar se také několikrát objevuje v díle Jaroslava Haška o osudech dobrého vojáka Švejka. Chodili sem turisté i štamgasti na pivo a podnik si držel rozumnou cenovou hladinu. V roce 2006 objekt ale kupuje nový majitel, podnik zavírá a vytváří zde pětihvězdičkový hotel The Augustine, což je spíše takový turistický Disneyland. Autoři webu svejkmuseum.cz k tomu trefně poznamenávají: „Člověk by opravdu zaplakal, jak se nenávratně ničí pražské architektonické památky za podpory našeho slavného magistrátu, ze kterého mně je na zvracení. Spolu s investory a developery vytváří radnice jakýsi  pseudohistorický střed města, poplatný jen investorům a turistice… Malá Strana a Staré Město  určeny  turistům, stávají se mrtvým skanzenem, městem kanceláří a bank. Nerudo Jane a Hašku Jardo, brečeli byste s námi.“
Nutno k tomu podotknout, že u v roce 1257, kdy Přemysl Otakar II. zakládal Malou Stranu, vyhnal veškeré místní obyvatelstvo a dosadil sem zbohatlíky z německých zemí. A jak vidno, běžné obyvatelstvo si sem cestičku znovu našlo. A já věřím tomu, že historie se opakuje a jednou padne i tenhle Disneyland a bude tu zase veselo.
Více informací o samotném pivovaru také například ZDE.
brewery-1600x900V současnosti se v prostorách bývalého pivovaru a pivnice nachází podnik s darebným názvem „St. Thomas Brewery bar“. Na stránkách hotelu se k tomu dočteme, že: „Pro místní bývala (pivnice) vždy oblíbeným místem pro večerní posezení v jedinečném prostředí s velmi charakteristickou atmosférou.“. Ano, bývala. Dnes už se tam ani nedostanete, prostory jsou totiž k dipozici pouze pro soukromé akce s maximálním počtem 70ti osob nebo pro skupinové rezervace s vybraným menu. No, tak hlavně, že tam alespoň zejí prázdnotou původní prostory a nejsou místo toho například garáže. Pepíci čekají za rohem, až se sem budou moct vrátit :-)!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.