U černého vola

Vyhlášená staročeská pivnice na Hradčanech na Loretánském náměstí pro posezení u dobrého piva, kde stále naleznete pěkné lidové ceny, zatímco okolní nafintěné café zejí prázdnotou, zde to žije. Pivnice zde byla už kdysi dávno a zdá se jakoby se v ní zastavil čas. Vládne tu přátelská atmosféra, ale vrchní si udržuje svou autoritu, tudíž od něj vlídného slova čekejte až teprve tehdy, kdy vás pozná jako štamgastu, nebo když má hodně povídavou. Vypráví se tu historky o vrchním jménem Josef Brinda, který U Černého vola působil za první republiky. Přestože se prý k hostům choval svérázně (nikdo mu nesměl podat prázdnou sklenici, jinak bylo zle), měl zde plno.

Navíc můžete před vstupem oslnit drahou polovičku nějakou tou historkou. Začít můžete otázkou, zda si polovička všimne na domu něčeho zajímavého. Odpověď je jednoduchá…vtipná barokní snaha za každou cenu zachovat symetrii v architektuře namalovaným falešným oknem vypadajícím úplně stejně jako ostatní. No a pak tu máme obraz evangelisty Lukáše, patrona malířů, jak maluje Pannu Marii s Ježíškem.
Čepuje se zde Plzeň a Kozel. Nedávno pivnici koupilo sdružení za zachování hostince U Černého vola, založené v devadesátých letech 20.století, jehož členem byl i zesnulý spisovatel Karel Pecka, za účelem zachování této pivnice a zisk jde na slepecký ústav, který stojí nedaleko, za což sdružení v roce 1997 obdrželo cenu Nadace Místa v srdci. Tak řekněte, není to pohádkové místo, které rozhodně stojí za to navštívit?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.