Pražská domovní znamení

Zde budu střádat příběhy týkající se domovních znamení, kterých je v Praze opravdu nespočet, některá jejich vysvětlení jsou opravdu zajímavá, posuďte sami.

U Železných dveří čp.436

U tohoto domovního znamení si můžeme povšimnout obra Goliáše, který nese těžké ocelové dveře z tohoto vchodu. Proč tomu tak je? Zřejmě jde o symbolické vyjádření někdejšího majitele tohoto domu ze 17.století, že tento dům nemá nějaké přetěžké dveře, které jsou vždy zavřeny, ale že jde o průchozí dům, kterým se jde do ulice Jilské. A proč Goliáš? V 17. století se onen majitel skutečně jmenoval Jan Šťastný Goliáš. Pamětník L. K. Žižka ještě v šedesátých letech 20.století tvrdí, že: Jsou tři věci, jimiž se pravověrný Pražák nejraději pochlubí: orloj, Svatovítská věž a – Železné dveře! V průchodu si mimo jiné můžete také povšimnout jedné z nejdražších restaurací „7 Andělů“ na Starém Městě, kde třetinka piva stojí andělských 90,-. V domě se nyní nachází hotel The Iron Gate, průchod je ale stále průchozí a tvoří jednu z „chytrých cest“ – více ZDE

Další domovní znamení podrobně popisuji v mé geocaching hře napříč Prahou – ODKAZ

Přehledná mapa domovních znamení – ODKAZ

2 Responses to Pražská domovní znamení

  1. Áďa napsal:

    Moc hezké stránky!

  2. VFP napsal:

    Ve skutečnosti Samson. Když jednou zašel do Gazy, kde navštívil nevěstku, Pelištejci na něj čekali s úmyslem ho zabít. Ale Samson o půlnoci vytrhl vrata brány i s veřejemi a odnesl je na vrchol hory směrem k Chebrónu (Soudců 16, 1-3).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.