…Velký bratr se dívá?

BigBrother640x300-620x300Možná ani nevíte, z jakých míst nás kdysi Velký bratr sledoval. Nebo možná ještě sleduje? Měl na to maličké pozorovatelny, těžko identifikovatelné pouhým okem, jakoby do města patřily. Přitom byly rozmístěné na strategicky důležitých místech, odkud byl vidět každý krok ve městě. Pojďme si je představit.

Staropramen

Jedna z pozorovatelen se nacházela na hlavním dvoře smíchovského pivovaru Staropramen a.s. V této budově byla instalována část spilek, podnikový archiv a v podzemí ležácké sklepy. Dnes už stavbu nenajdeme, byla zbořena koncem roku 2005. Obdélníková pozorovatelna tu byla natočena do dvora směrem na smíchovské nádraží. Na stranu dvora byl jeden a po stranách vždy dva průzory. Nyní jsou na jejím místě stavěny nové CK tanky.

  

 

V areálu Staropramenu nebyla tato pozorovatelna jediná. Na této budově byla pozorovatelna i na opačné straně s výhledem údolím Vltavy na sever. Spatřena byla až při demolici budovy.

 

Bílá Labuť

Další pozorovatelnu nalezneme přímo na budově dobře známého obchodního domu Bílá Labuť. Dům byl dokončen roku 1939. Pozorovatelna má v každé stěně dva průzory s úzkou štěrbinou.

 

Kostel církve Československé husitské

Další pozorovatelnu nalezneme na střeše Kostela církve Československé husitské v ulici Farského, č.p. 3 v Holešovicích. Zdejší pozorovatelna je podstavcem obrovského, před několika lety rekonstruovaného kalicha na zvonici. Sbor byl vybudován v roce 1937. Zvon ale nebyl osazen kvůli následným válečným událostem i nedostatku peněz a ze zvonice se stala pozorovatelna. V dnešní době jsou průzory zvenku zaslepeny a vnitřní vybavení chybí.

  

Libeňský most

Aby toho nebylo málo, další pozorovatelnu nalezneme na předmostí Libeňského mostu, na střeše nájemního domu č.p. 17, u křižovatky ulic Dělnické a Jankovcovy.

 

Strahov

Kdo zná Strahov, pomyslí si, že na tomto místě by byla ideální pozorovatelna. A je tu! Před druhou světovou válkou se celý sokolský stadion na Strahově upravoval podle architektů Ferdinanda M. Balcárka a Karla Koppa. Kromě betonových tribun přibyly dvě šestipatrové věže, na jejichž vrcholech byly až dodatečně během německé okupace vybudovány pozorovatelny.

Jižní věž s pozorovatelnou je osazena řadou antén. V dnešní době spousta těchto místností změnila využití a staly se z nich přístrojové komory se zázemím vysílačů.

  

Severní věž není plná antén a kdo ví, třeba tu Velký bratr stále pozoruje, pozorovatelna je v perfektním stavu.

  

Další střešní pozorovatelny se nachází na:

– Bulovce, na budově kliniky pneumologie a hrudní chirurgie

– střeše domu na rohu ulic Ve smečkách a Žitné

– v areálu škol „Na Pražačce“

– v Horní Krči na střeše Husitské teologické fakulty (za II.sv.války zde bylo velitelství protiletectví)

Pozemní pozorovatelny

Pozorovatelny máme také u země. Jednou z nich je zachovalá pozorovatelna v přístavu v Holešovicích. Jedná se o objekt bývalé pozorovatelny protiletecké ochrany Luftschutz a najdeme jej na přístavní hrázi, na Holešovickém nábřeží, přímo naproti budově Státní plavební správy. Objekt je tvořen 40 centimetrů silným železobetonovým skeletem a 60 centimetrů silnou stropnicí. Vstupní chodbička je kryta týlovou ochrannou zdí a ústí přímo do pozorovací místnosti. Vchod nemá žádné ocelové dveře. Pozorovací průzory s vnitřní plechovou vložkou pokrývají výhledem celý prostor ulice Holešovické nábřeží.

  

 

 

Další máme:

– v Holešovicích na trati mezi Praha-Bubny a Praha-Sedlec u odbočky vlečky do Holešovické teplárny ( 50°6’28.459″N, 14°26’6.413″E )

– na Proseku přibližně zde: 50°7’49.401″N, 14°30’6.017″E ( patřila k velitelskému stanovišti, v těchto místech je i protiletecký kryt, vše okupují bezdomovci)

Materiály použity z webu fortifikace.net.

One Response to …Velký bratr se dívá?

  1. Náhodný kolemjdoucí napsal:

    Účelem výškových, nebo chcete-li střešních, pozorovatelen bylo pozorování následků případného bombardování. Plky o pozorování každého kroku „velkým bratrem“ jsou bulvární arcipíčoviny… K pozorování „velkým bratrem“ samozřejmě existovaly zcela jiné pozorovatelny, jenomže ty byly méně nápadné, protože nemusely být zodolněné proti případnému zasažení střepin z padajících bomb, což by je učinilo právě takto nápadné. Zapněte občas mozek, když něco sepisujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.