Nej z pražských kašen

Kašny a fontány od nepaměti sloužily jako zdroj pitné vody a na okrasu. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější z našeho krásného města.

Nejstarší kašna

Kde se například nachází nejstarší kašna, která by sama o sobě mohla psát velmi zajímavou historii, co vše se v její blízkosti odehrálo za osudy? Je to zpívající fontána u Belvederu. Je z let 1568. Byla zhotovena na přání císaře Ferdinanda I. Habsburského. Kašnu z bronzu odlil Tomáš Jaroš z Brna. Fontána váží přes 5 tun a její usazení se nedočkal, jak císař, tak ani Jaroš a byla usazena tovaryšem Wolfem Holfpruckerem. A proč se jí říká zpívající? Když přiložíte ucho zespodu na dolní velkou mísu, uslyšíte krásné tóny dopadající vody.

Největší fontána

Zde není pochyb, že jde o Křižíkovu fontánu na Holešovickém výstavišti o rozloze 1360m2. Byla vystavena roku 1891, kdy se zde konala Jubilejní zemská výstava. Osvětlení prováděl sám slavný František Křižík a jedná se tedy o skvělou hru světel. Ke stému výročí byla provedena náročná rekonstrukce a bylo nainstalováno 3000 trysek a rozmístěno 1248 podvodních reflektorů. K fontáně vede 110 kilometrů kabelů a tisíce metrů potrubí. V evropském měřítku je fontána opravdovým unikátem.

Nejvýše položená fontána

Nyní trochu moderny. Tímto rekordem se pyšní fontána v nákupním centru na Zličíně ve výšce 390 m. n. m.

Nejníže položená kašna

Fontána se nachází v zadní části Stromovky v prostoru tzv. starého parku. Před povodněmi v roce 2002 bývala téměř zakrytá dřevinami.
V době svého vzniku fungovala jako takzvaný „vodomet“. Byla napájena vodou z vodárenského zařízení u Rudolfovy štoly, která byla výtlakem vedena do prostoru zahrady u Místodržitelského letohrádku a odtud samospádem k bazénu s vodometem. Fontána byla v roce 2005 kompletně odstraněna a zároveň započala výstavba zcela nové. Ta probíhala až do začátku roku 2007. Princip fungování zůstal stejný i u nové fontány.

Nejvyšší kašna

Zde jde o Krannerovu kašnu na Smetanově nábřeží. V roce 1841 byla dokončena stavba řetězového mostu, který spojoval pravý břeh Vltavy s Malou stranou a se Smíchovem. O čtyři roky později byla dokončena i úprava přilehlého nábřeží (nyní Smetanova), prvního zpevněného kamenného nábřeží v Praze. Podle projektu Bernarda Grubera měl na vzniklém prostranství být pomník s kašnou, ovšem vznikl zde až mnohem později. Teprve roku 1845 podepsal smlouvu na pomník architekt Josef Ondřej Kranner, spolutvůrce dostavby chrámu sv. Víta a spolu s ním sochař Josef Max. Do stavby pomníku ale zasáhl rok 1848 a tak nakonec byl pomník odhalen až 30. května 1850. Do gotické stély pomníku byla vsazena bronzová jezdecká socha císaře Františka I. Ceremoniál odhalení pomníku se odehrál tiše a skromně. V květnu 1919, krátce po vyhlášení samostatného Československa, byla jezdecká socha odstěhována do lapidária Národního muzea. Dílo Josefa Krannera zůstalo. Kašna, kterou J. Krannerovi pomáhal vytvořit kameník Karel Svoboda, má tvar polygonální nádrže, na jejíchž pilířích stojí figury šestnácti českých krajů. V jejich čele se nachází alegorická postava města Prahy. Výše jsou umístěny alegorické sochy vědy, umění, míru, hojnosti, orby, hornictví, průmyslu a obchodu. Vodu pro kašnu vyřešil J.Kranner se stavitelem nábřeží Vojtěchem Lannou a s mechanikem Romualdem Božkem. Šachta pod spodní částí pomníku, kde bylo umístěno zařízení na čerpání vody, je spojena s podzemní chodbou, která vede do Divadelní ulice. Ke konci roku 2002 se obnovy a oživení pomníku ujala projekční kancelář ing. Jiřího Bednaříka. Dne 29. srpna 2003 byla ve vší tichosti do stély pomníku vrácena jezdecká socha císaře Františka I. Voda začala téci do kašny začátkem října. Opraven byl sokl a kašna se složitým přítokem vody. A kolik metrů kašna měří? 22. Tato kašna drží ještě jeden rekord a pyšní se i titulem kašny s největším průtokem.

Nejbohatší kašna – o ní více ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.