…v Krči bylo lesní divadlo?

fsdJeho historie sahá až do roku 1913. V lokalitě Velký háj bylo na pozemcích statkáře Welze otevřeno přírodní Lesní divadlo. Provozovatelem byl Sokol Krč, hrálo se zde ochotnické i profesionální divadlo. První hrou zde byla Princezna Pampeliška, hru sehrál majitel krčského sanatoria MUDr. Šimsa s ochotníky souboru Vlast. Poté sem bylo na tři sezóny povoláno Švandovo divadlo.

Antonín Skála: Divadlo v přírodě, 1930:

„Také v Krči u Prahy ve velmi příznivé poloze krčského lesíčka vytvořila si Tělocvičná jednota Sokol po stránce polohové i technické velmi krásnou přírodní scénu, která může býti vzorem všem ostatním divadlům pod širým nebem: pohodlné hlediště na svahu pod stromy, vhodně adaptované a upravené jeviště s orchestrem, v pozadí les, který s protilehlým návrším tvoří vzácné prostředí pro přírodní divadlo.“

V letech 1915 až 1916 zde účinkoval soubor E. Rozamové, nakonec ale převládli ochotníci, hlavně Vlast z Krče. Tento soubor měl sídlo v hostinci U Klimšů, kde byl později biograf, vše bylo bohužel zbořeno v 80. letech 20. století. Ochotníci zde hráli až do roku 1925, nejčastěji v neděli odpoledne, obvykle mezi 1. květnem a polovinou září. Výhodou bylo nízké vstupné, které zajišťovalo vysokou návštěvnost. Z výtěžku přispěli na stavbu nové sokolovny. Lesní divadlo podnítilo vybudování přírodních divadel v Řevnicích (1918) a v Braníku (1925)

Ve 20. letech divadlo zaznamenalo velký rozmach a jeho aktivitu podporovali takový literáti jako básník Fr. S. Procházka a spisovatel Antal Stašek, kteří žili v přilehlé vilové čtvrti. V těchto letech divadlo pojalo až 5500 diváků. 500 míst bylo k sezení a 5000 ke stání.

Během 2. světové války zde byla pobočná scéna nuselské Fidlovačky a hrála zde i Divadla pražských předměstí, zatímco v přírodním divadle v Divoké Šárce byla za války činnost přerušena. V roce 1944 zde byl zřízen speciální pavilon pro maňáskové divadlo podle projektu známého loutkařského režiséra a funkcionáře Jana Malíka, vystupoval zde jeho soubor PULS.

Po válce zde hrávala Městská divadla pražská a stále více než třetina amatérských představení. Konec divadla se ale blížil. Oficiálně bylo zrušeno v roce 1946 a poslední představení se zde odehrálo v roce 1951 hrou Vojnarka. Celkem se zde uskutečnilo více než 600 představení.

V roce 1958 byly zchátralé objekty divadla zbourány a na místě do dnešních dnů zůstávají pouze betonové části jeviště a ve stráni jsou patrné zarůstající lavičky hlediště. Celé divadlo pomalu pohlcuje okolní lesopark.

Více fotografií zde: ODKAZ

 

3 Responses to …v Krči bylo lesní divadlo?

  1. vegas world napsal:

    Men varför hoppa på alla, som äroroliga och önskar att bloggen uppdateras? Man måste visa respektäven för bloggläsare, och vi har rätt att ha olika åsikter.

  2. Jeg har også kastet mig over selvsamme papir i kombination med masking tape. Selvom det kan gå hurtigt med at blive store, synes jeg nu mest af alt, at det lyder helt vildt fedt at kunne lave fælles ting, som fx. det I har frembragt.

  3. Kathy napsal:

    That’s a creative answer to a diuflcfit question

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Design Downloaded from free wordpress themes | free website templates | Free Web Icons.